Võrumaal tegutsev mittetulundusühing Maana pakub mitmesuguseid teenuseid pesu pesemisest puude lõikamise-lõhkumiseni. Maana on kagunurgas ainus omataoline ettevõtmine ja sai alguse kahe naise ideest, mille nad üsna ruttu ellu viisid.

Kui Võrumaal Sõmerpalu vallas sotsiaaltööd teinud Reet Käär ja Helen Metsma ülemöödunud sügisel abivajajatele teenuste osutamise eesmärgil mittetulundusühingu (MTÜ) moodustasid, oli neil kindel teadmine, milliseid teenuseid osutama hakkavad.

„Kui eesmärk selge ja tahe olemas, leiad ka aitajaid ning mõte saabki teoks,” ütles Reet Käär, üks MTÜ Maana juhatuse liikmetest.

Esmalt koostasid nad äriplaani, mille alusel sai MTÜ kodanikuühiskonna sihtkapitalist (KÜSK) taotleda toetust sotsiaalse ettevõtluse käivitamiseks. Vallavalitsus andis raha kolmetoalise korteri kapitaalremondiks. Valgusküllased ruumid valmisid mullu sügiseks.

Vastremonditud ruumides toimus koostöös töötukassa Võrumaa osakonnaga sügisel 40-päevane töötute koolitus ehk projekti keeles tööharjutus, milles osales seitse Sõmerpalu valla töötut. Neist on nüüdseks kaks töötukassa lepingutega hõivatud Maanas, kolmas tegutseb vabatahtlikuna.

„Ruumides oli sügisel mööblit vähe: pikk töölaud, toolid, riiul ja tahvel, teises toas arvutilaud vana arvutiga,” meenutas Käär. Ta lisas, et praeguseks on ruumid nii projektide kui ka abivalmis firma toel sisustatud.

Teist nädalat käib Reet Käär Põlvamaal Kanepi vallas, kus ta on sealse töötute rühma üks juhendajatest.

Möödunud aasta keskel alustati projektiga „Uute oskustega vanast uus“, mida rahastas siseministeerium kohaliku omaalgatuse programmist (KOP). Selle raames korraldati mitmeid taaskasutuskoolitusi, nagu ajalehtedest korvi punumine, kasutatud riietest uute asjade õmblemine, puitesemete ajakohastamine, nii oma liikmetele kui teistele huvilistele. Kord kvartalis peeti taaskasutuslaata-kirbuturgu, kus kõik soovijad said kaupa pakkuda.

„Kirbuturu planeerisime vahetult enne kooli algust, enne jõulupidusid ja kevade algusesse ning nii jätkamegi. Laste riided ja jalanõud on väga kallid, meie juurest saab imeodavalt ja palju asju lausa tasuta. Maanas olid riiete tasuta jagamise päevad,” rääkis Käär. Ta lisas, et suve poole jätkavad nad mööbli restaureerimisega. Selleks plaanitakse ka toetust küsida.

Mida Maana veel pakub
Kunagises pisikeses vannitoas on pesumasin. Pesupesemine on üks sagedamini kasutatavatest teenustest.

„Mul on korteris veevärgiga probleeme ja seetõttu ei saa pesumasinat tööle panna. Hea, et lähedal saab normaalse hinna eest pesu pesta,” lausus samas majas elav Karin Kivi.

Kes soovib, saab kuivatatud pesu kohapeal ka triikida, sest ühes toas on triikimislaud aurutriikrauaga. Pesumasina ja triikimissüsteemi ostu toetas siseministeerium KOPi rahast. Pesupesemise ja triikimise eest tuleb Maanale maksta sümboolne tasu, sest MTÜ peab korteriühistule hüvitama elektri- ja veekulud.

Kivi ütles, et talle meeldib väga ka taaskasutustuba, kuhu enamasti oma valla inimesed toovad riideid, jalanõusid ja muid asju, mis leiavad peagi uue omaniku.

„Toon siia oma lastele väikeseks jäänud riideid ning saan siit lastele ja endale sobivaid riideid. Viimati sain endale välitöödeks sobiva jope,” tunnustas varakevadest hilissügiseni metsataimede kasvatusfirmas töötav Kivi. Ta peab Maanas olevate taaskasutatud riiete suureks plussiks, et neil ei ole kopituslõhna ja need on kohapeal enne pestud. Võrreldes taaskasutatud riiete poodidega on siin mõnusam riideid proovida.

Kellel vaja, saab siin ka arvutit kasutada ja igal tööpäeval aitab Reet Käär vajaduse korral tööle kandideerimise dokumentide täitmisel.

Üks läinud sügisel tööharjutusel osalenu läheb peagi pottsepatöö praktikale. Kui mees läbib praktika edukalt, saab temast atesteeritud pottsepp, kellelt saavad tööd tellida kõik soovijad.

Puude lõikamise ja lõhkumise teenust saab Maanast juba möödunud kuust tellida. Saag ja halumasin osteti KÜSKi projekti toel. Peagi saab tellida ka muru niitmise ja trimmerdamise teenust.

Kui aitad teisi, aidatakse ka sind
On igivana tõde, et kõik, mida teed, teed sa endale. Kuna Maana aitab inimesi, siis on üsna loomulik, et ka teda toetatakse. Seda on teinud Sõmerpalu vallavalitsus, aga seda on teinud ka pealinnas asuv osaühing Rödl & Partnerid.

„Firma ostis mullu uue köögimööbli ja diivani ning pakkus vana sümboolse tasu eest, kuid loosiga, oma töötajatele. Firmas töötab ka minu lähedane sugulane, kes soovis loosimisel osaleda eesmärgiga võidu korral mööbel meile anda. Firma juhid teinud siis taustauuringu Maana kohta ja pärast seda loobusid Rödl & Partneri töötajad mööblisoovist meie kasuks,” rääkis Käär. Ta lisas, et Maana sai korraliku kööginurgasisustuse ja diivani vähem kui saja euroga.

Tassid-alustassid, lusikad, taldrikud ja muud kööginurgas vajalik on enamasti Maana liikmete toodud, osa ka annetatud, et külalistele saaks teed-kohvi ja võileibu pakkuda. Veebruar oligi Maanas külaliste kuu, kus mitmesugused huvirühmad Võrumaalt käisid uudistamas ruume ja kuulamas tegemisi ja plaane kohapeal.

Võrumaa omavalitsuste liidu sotsiaaltöö peaspetsialist ja Maana liige Marianne Hermann ütles, et igas maakonnas peaks olema üks mittetulundusühing, mille töötaja korraldab ja koordineerib sotsiaalvaldkonna teenuseid

 

Allikas: http://lounaleht.ee/?page=1&id=16574

MTÜ Maana
Võru maakond, Võru vald, Osula küla
Infotelefon:  53007038